Milyen kérdéseket válaszol meg ez a videó?
- Milyen finanszírozási lehetőségei vannak egy induló kisvállalkozásnak?
- Mikor érdemes kockázati tőkét bevonni egy kisvállalkozásba?
- Mire kell figyelni a különböző finanszírozási források igénybevételekor?
Vázlatpontos összefoglaló
- A legjobb finanszírozási mód a cég árbevétele, ha van rá piaci igény.
- Ha nincs még árbevétel, equity típusú finanszírozásra lehet szükség a növekedéshez. A hagyományos bankhitel és a pályázatok általában nem ideálisak ekkor.
- Az “3F” finanszírozás (barátok, család, bolondok) kis összegű, de elég lehet a startra. Az angyalbefektető hosszú távon támogat, de csak értő és diverz portfólióval rendelkezőt érdemes bevonni.
- Később intézményi befektető, például kockázati tőkés is opció.Merev feltételek mellett ugyan, de növekedési forrást nyújtanak. Csak gyorsan növekvő cégeknek ajánlottak a magas hozamelvárások miatt.
- Mielőtt külső forrást vonunk be, gondoljuk végig annak költségeit, elvárásait és cégünk helyzetét.
Hogyan finanszírozd kisvállalkozásod
A cég finanszírozásának legjobb módja az árbevétel. Amikor a céged termékeire vagy szolgáltatásaira van piaci igény, és ügyfeleid hajlandóak fizetni értük. Ez a legolcsóbb finanszírozás, mivel nem jár költséggel, és bizonyítja, hogy a cégnek valódi értéke van. Amíg a cégnek nincs árbevétele, külső források bevonására lehet szükség a növekedéshez. A hagyományos bankhitel általában nem opció induláskor, amikor a cégnek még nincs hitelképessége. A pályázati források merevek lehetnek, és nem mindig illeszkednek a piaci igényekhez.