Tőkebevonás – Befektetők – Kérdések
Milyen kérdéseket válaszol meg ez a videó?
- Honnan szerezhető tőke?
- Hogyan készítsünk pénzügyi terveket a különböző befektetőknek?
- Milyen stratégiával érdemes piacra lépni – hazai vagy nemzetközivel?
Vázlatpontos összefoglaló
- A hazai és külföldi befektetők eltérően gondolkodnak. A külföldiek inkább a nagy amerikai kimenettel kalkulálnak, a hazaiak pedig azt nézik, hogy a saját finanszírozásukból el tud-e jutni a cég önfenntartó működésig.
- Érdemes többféle pénzügyi tervet készíteni a különböző befektetőknek, mert más-más stratégiájuk van. Pl. a HV a kevésbé érett cégeket preferálja, a Euro Ventures viszont azokat, akik már közelebb vannak a nemzetközi sikerhez.
- Hazai tőkével érdemes elindulni, de nemzetközi sikert célozva. A magyar piac kicsi, így fontos a nemzetközi jelenlét.
- A befektetés szempontjából fontos a csapat, az ügyfélkör és az exit stratégia. A terméket érdemes minél több piacon egyszerre indítani, mert az olcsóbb, mint később próbálkozni.
- Minden befektető más, nem lehet őket országok szerint csoportosítani. A lényeg az, hogy melyikhez passzol a cég stratégiája, mekkora finanszírozásra van szüksége és milyen kompromisszumot vállal.
- For-profit cégek is lehetnek társadalmilag hasznosak.
A VC-befektetés és az általa hozott lehetőségek és kihívások
Egy vállalkozás életében több olyan pont is eljöhet, amikor külső forrásra van szükség. Ilyenkor jöhet szóba a VC, azaz kockázati tőke bevonása. De mik a kihívások és hogyan közelíthetünk meg egy ilyen lehetőséget? A VC bevonás nem csak pénzügyi támogatást, de stratégiai útmutatást és hálózatot is kínál. De hogyan is működik mindez?